Scenariusze

Scenariusz zajęcia “Święto pieczonego ziemniaka”

Temat: “Święto pieczonego ziemniaka”

Termin realizacji: 25.09.2014

Cele ogólne:

  • poszerzanie wiedzy na temat ziemniaków,
  • zintegrowanie dzieci poprzez aktywną współpracę i zabawę.
  • kształtowanie form rywalizacji sportowych z zachowaniem zasady fair – play.

Cele szczegółowe – dziecko:

  • poszerza wiedzę na temat ziemniaków, ich cech, przeznaczenia, pochodzenia,
  • rozwija wiadomości na temat jesieni – wykopki,
  • potrafi wymienić kilka potraw wykonanych z ziemniaków,
  • biorąc udział w konkurencjach i konkursach sportowych, wykazuje się koleżeńską postawą i panuje nad emocjami,
  • angażuje się w działąnia grupy, podejmuje wspólne zadania, współpracuje z innymi dziećmi.

Metody:

  • rozmowa kierowana pytaniami, pogadanka,
  • praktycznego działania,
  • zabawowo – zadaniowa,
  • oglądowa.

Formy pracy:

  • zbiorowa, zespołowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne:

  • ziemniaki o różnej wielkości i różnym kształcie, karton z gazetami i ukrytymi w nim ziemniakami, wiaderka, łyżki drewniane, kosze wiklinowe, szarfy w 3 kolorach, płyta CD, zapiekanka ziemniaczana w trzech różnych smakach.

Przebieg:

1. Powitanie dzieci:

Nauczycielka mówi: “Witam wszystkie dzieci na Święcie Pieczonego Ziemniaka, Witam dzieci, które są zainteresowane zabawą, mają minkę wesołą i z nami zjedzą zapiekankę ziemniaczaną.”

Dzieci klaszczą, uśmiechają się, podskakują z radości.

2. Przyszła do nas jesień – quiz.

  • Jesień przyszła do nas 23 września?
  • Jesienią przydają się parasole?
  • Jesienią często pada deszcz?
  • Jesienne dni są gorące i coraz dłuższe?
  • Jesienią liście drzew zmieniają swoje kolory?
  • Liście na drzewach mogą być różowe?
  • Jesienią lepimy bałwana?
  • Kolory jesieni to fioletowy, niebieski i biały?
  • Kolory jesieni to pomarańczowy, brązowy, żółty i czerwony?
  • Jaskółki i bociany odlatują do ciepłych krajów?
  • Niedźwiedzie i jeże zasypiają na zimę?
  • Dziki jedzą ser?
  • Wszystkie grzyby można jeść?
  • Drzewa gubią na zimę liście, ponieważ przygotowują się do zimowego spoczynku?
  • Mgły utrudniają jazdę kierowcom?

3. Hasło spotkania:

„Święto dziś ziemniaka obchodzimy, wszystkich do zabawy zachęcimy.” – wszystkie dzieci powtarzają hasło.

4. Wspólna rozgrzewka przy piosence ilustrowanej ruchem – „Gimnastyka”

5. Hasło spotkania.

6. Ziemniaczana zagadka:

Chociaż z wyglądu jest raczej brzydki.
Powstają z niego złociste frytki.

  • O kim jest mowa w zagadce? Czy znacie inne nazwy ziemniaków?

7. Słuchanie opowiadania pt.: Krótka bajka o ziemniaku

Dawno temu dobry król przywiózł z dalekiej wyprawy pewną roślinę, o której mówiono, że jest pożyteczna. Kazał posadzić ją w przypałacowym ogrodzie i niecierpliwie czekał, co z tego wyrośnie. Po jakimś czasie pojawiły się badyle. Zakwitły, ale kwiatki nie były zbyt ładne. Zielone owocki również nie były smaczne. Zagniewany król kazał roślinę wyrwać z korzeniami i spalić.

Dworzanie rozkaz wykonali. Gdy ognisko się dopalało, któryś ciekawy, rozgarnął popiół, aby sprawdzić, co tak ładnie pachnie. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne. I tak zaczęła się wielka kariera ziemniaka, potocznie zwanego kartoflem.

Kto i kiedy odkrył, że bulwy ziemniaków są jadalne, tego dokładnie nie wiemy. Istnieją jednak przesłanki, że ziemniak pochodzi z Ameryki Południowej, a pierwsze wieści o nim dotarły do Europy wraz z odkryciem przez Kolumba Wyspy Hispanioli (1493 r.)

  • Kto jest bohaterem dzisiejszego święta?

Hasło spotkania.

8. Podział dzieci na 2 grupy.

I. konkurencja: Wykopywanie ziemniaków. 

(Wygrana grupa otrzymuje punkt – 1 ziemniak – wygra grupa, która nazbiera więcej ziemniaków)

  • Nauczyciel recytuje rymowankę:

Niechaj cieszą się dzieciaki i w mig znajdą te ziemniaki,
Co ukryte są w kartonie, z gazetami leżą one.

Hasło spotkania.

II. konkurencja: Rzut do celu

  • Nauczyciel recytuje rymowankę:

Do wiaderka traf ziemniakiem, będziesz sprytnym przedszkolakiem,
Najpierw celuj, potem rzuć.

Hasło spotkania.

III. konkurencja: Slalom z ziemniakiem.

  • Nauczyciel recytuje rymowankę:

Cóż się będzie teraz działo, łyżka, ziemniak, drżące ciało,
Iść z nim trzeba pomalutku.
Komu ziemniak nagle spadnie, ma uśmiechnąć się najładniej.

Hasło spotkania.

IV. konkurencja dla pań: Mistrzyni obierania ziemniaka.

  • Nauczycielka recytuje rymowankę:

Teraz niezła będzie górka, czyja dłuższa będzie skórka?
Kto potrafi obrać ładnie, ile punktów przy tym zgarnie?
Niechaj pani się popisze, dzieciom swoim ku uciesze!

Hasło spotkania.

9. Zabawy przy muzyce według pomysłu dzieci.

10. Konkurencje się skończyły.

Zabawy naszej nadszedł kres.
Zapiekanki już upieczone,
Możemy je ze smakiem zjeść.

Hasło spotkania.

11. Nauczycielka zaprasza dzieci do stolików i częstuje zapiekankami w 3 różnych smakach. Włącza płytę z piosenkami o jesieni.

12. Podziękowanie za wspólne świętowanie i zabawę.

13. Zakończenie uroczystości.

Skip to content