Scenariusze

Zabawy z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dla dzieci 5-6-letnich

Zadania:

  • wzmacnianie mięśni grzbietu i klatki piersiowej.

Cel:

  • wyrabianie umiejętności przyjmowania poprawnych pozycji w siadzie skulnym, podpartym, leżeniu tyłem i przodem.

Pomoce:

szarfy w dwóch kolorach, gazety, parasol, kółka, woreczki, ławeczki, laski.

 

Zabawa
Treści
Uwagi
 1. Marsz przy piosence “Hej dzieci, dzieci”. Dzieci maszerują po kole, rozdanie szarf w dwóch kolorach.
 2. Zabawa orient.-porz. “Ogonki”. Wszystkie dzieci mają ogonki, luźno biegają po sali, każde stara się zebrać jak najwięcej ogonków. Szarfa złożona, włożona w połowie do spodenek.
 3. Ćwiczenie kształtujące prawidłowa postawę ciała, “Słonko świeci, deszczyk pada”. Na sygnał “słońce świeci” bieg drobnymi kroczkami we wspięciu na palcach, “deszcz pada” – przyjmują postawę korekcyjną; siad skulny , głowa schowana.
 4. Ćwiczenie z elementem podskoku “Omiń kałużę”. Na podłodze rozłożone gazety, dzieci wesoło biegają omijając je. Po zakończonym ćwicz. dz. zrobią z gazety kulki.
 5. Ćwiczenie oddechowe “Piłeczki w kole”. Dzieci ustawione na obwodzie koła w pozycji Klappa. W środku koła kilka piłek – kulek z gazety. Dzieci dmuchają przekazując dalej kulki koledze. Pozycja Klappa /klęk prosty, ramiona wyprostowane, oparte o podłogę, plecy tworzą stolik/
 6. Ćwiczenie rzutu do parasola. Dzieci rzucają kulkami z gazety do parasola z odległości 1,5 m.
 7. “Duży i mały wiatr”. Siad prosty. Wznos ramion w górę, naśladowanie szumu wiatru. Skurcz pionowy ramion – mały wiatr, poruszanie dłońmi.
 8. “Stolik w parach”. Siad klęczny, przejście do podporu. Leżąc tyłem o nogach ugiętych drugie dz. przechodzi pod barki, biodro, kolana w linii prostej przodem.
 9. Ćwiczenie mięśni grzbietu “Kto prędzej”. W dwóch rzędach siad skrzyżny, ręce skrzyżowane na kolanach. Kółka rozłożone na podłodze, jedno dziecko biegnie, rozkłada woreczki – do każdego kółka, wraca skokami ze złączonymi nogami. Drugie dziecko biegnie, zbiera woreczki i wraca ze złączonymi nogami, oddaje woreczki koledze.
 10. Ćwiczenie oddechowe “Rozpędzanie chmurek”. Dzieci w leżeniu tyłem, RR wzdłuż tułowia, NN podkurczone. Wciągają powietrze nosem, przenoszą RR płynnym ruchem kolistym za głowę- rozpędzając chmurki. Ponieważ RR nie rozpędziły chmurek, przy powrocie do siadu dz. pomagają sobie dmuchaniem i kolistymi ruchami NN. RR – ręce
NN- nogi
 11. “Kłębuszek” – ćwiczenie mięśni grzbietu. Dzieci leżą swobodnie tyłem, bokiem. Na sygnał zwijają się w kłębuszek, chowając głowę podkurczają NN, na których zaciskają RR.
 12. Ćwiczenie ogólnorozwojowe. Dwa zespoły. Siad skrzyżny. Przed dz. laski w poprzek, dalej ławeczka. Laski przekładają przez NN, czworakują do ławeczki, na ławeczce ślizg. Powrót po linii, RR w bok.
 13. Ćwiczenie uspokajające. Leżenie tyłem w kole, stopy do środka. Oddychanie torem przeponowym, NN ugięte w kolanach.
 14. Ćwiczenie stóp. Siad prosty w kole, zwijanie szarfy palcami – komu się uda to wykonać?
 15. Marsz. Marsz po kole, korygowanie postawy w lustrze.
Skip to content