Opracowania

Zabawki a bezpieczeństwo

Zabawka jest nieodłącznym elementem dziecięcych zabaw. Pomaga kształtować wiele umiejętności takich jak zręczność, spostrzegawczość, precyzja manualna, rozwija wyobraźnię i zdolności konstrukcyjne. Stanowi także ważny atrybut zabaw poznawczych i abstrakcyjnych, inspiruje do marzeń, a ta z zabawek najbardziej ulubiona, jest często przedmiotem uczuć przywiązania i przyjaźni. Towarzyszy ona dziecku w różnych sytuacjach życiowych, jej obecność daje poczucie bezpieczeństwa. Wybierając prezenty dla dziecka powinniśmy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem najmłodszych i dokładnie sprawdzić nie tylko sam produkt, ale i wszystkie instrukcje dołączone do towaru.

Zabawki (a także ich części składowe) przeznaczone dla dzieci do lat trzech powinny mieć wymiary, które uniemożliwiają np. połknięcie ich. Brak właściwych oznaczeń, instrukcji obsługi lub konserwacji powodują, że produkty mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych.

Na każdej zabawce w szczególności powinny znaleźć się:

  1. znak CE;
  2. informacje zawierające nazwę i adres producenta lub importera zabawki;
  3. informacje o przeznaczeniu zabawki;
  4. stosowne ostrzeżenia, a w szczególności:
    • czy jest odpowiednia dla dzieci poniżej trzeciego roku życia wraz z informacją o szczególnym ryzyku z nim związanym,
    • czy jest przeznaczona do użytku pod nadzorem osoby dorosłej;
  5. instrukcja obsługi w języku polskim;
  6. instrukcja i ostrzeżenie o umiejętnościach koniecznych do korzystania z zabawek;
  7. informacja o sposobie konserwacji.

Jedynym obowiązkowym oznakowaniem na zabawkach jest znak CE.

znak_CE

Wszelkie dodatkowe certyfikaty np. Instytutu Matki i Dziecka czy związków producentów dają większą pewność, że zabawka jest bezpieczna, jednak ich stosowanie jest dobrowolne.
Ulubione zabawki pomagają dziecku zasnąć, uczą opieki, ułatwiają zrozumienie rzeczywistości. Jak je wybierać, by były także bezpieczne dla malucha?
Dla dzieci ważne jest działanie, aktywność. Każda zabawka, która umożliwia dziecku działanie, jest dobra, natomiast zabawka, która wyręcza dziecko w działaniu, jest niekorzystna dla jego rozwoju.

Zabawa i nauka

O tym, jaką zabawkę kupić, decyduje głównie wiek dziecka. Najlepszy dla malucha jest miś. Przytulny, przyjazny, taki, który zrozumie dziecięce smutki i utuli do snu. Gdy dziecko potrafi już chodzić, zalecane są zabawki, które będą pobudzały nowe umiejętności. Są to zabawki, które można ciągnąć na sznurku lub popychać na patyku. Dobrą zabawką są także piłki oraz klocki. Ważne dla dziecka w tym okresie są ołówek czy kredki, bo od 20. miesiąca maluch zaczyna kreślić na papierze. W wieku przedszkolnym dzieci nadal chętnie budują z klocków, ale cenią także tworzenie np. własnych zabawek z rozmaitych materiałów (szyszek, drewna).

Co kupować

Nabywając zabawki dla dzieci, należy zachować daleko idący rozsądek. Trzeba zwracać uwagę na to, czy są bezpieczne, a także ocenić ich wpływ na psychikę maluchów. Zabawki (a także ich części składowe) przeznaczone dla dzieci do lat 3 powinny mieć wymiary, które uniemożliwiają np. połknięcie ich.

Brak właściwych oznaczeń, instrukcji obsługi lub konserwacji powoduje, że produkty mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia malca.

Kiedy mówić “nie”

Tylko od rodziców zależy, czym bawi się dziecko. Dlatego:

  • Nie kupuj maluchowi gier komputerowych. Czas, jaki spędzi przed komputerem, to czas stracony dla zabaw angażujących wyobraźnię, dla kontaktów społecznych.
  • Zwracaj uwagę na estetykę zabawek. Nie kupuj takich, które wywołują w tobie niechęć czy odrazę lub są po prostu brzydkie. Nasze prawo chroni konsumenta tylko przed krzywdą fizyczną. Jeśli dziecko skaleczy się zabawką, mamy prawo wnieść skargę, ale gdy budzi się w nocy z krzykiem, to już tylko nasz problem. To ty musisz ustrzec przed tą krzywdą swoje dziecko.
  • Nie kupuj zabawek – postaci z filmu czy komiksu, które mają ściśle określony charakter. Poczciwy miś może być wszystkim – tatą, dzieckiem, zbójem, fajtłapą. Potwór z kreskówki może być tylko tym, czym już jest – to narzuca rodzaj zabawy, ogranicza fantazję, słowem – niszczy wyobraźnię twojego dziecka.

Obowiązkowe informacje na każdej zabawce

  • znak CE uwaga: CE to jedyne obowiązkowe oznakowanie. Wszelkie dodatkowe certyfikaty np. Instytutu Matki i Dziecka czy związków producentów dają większą pewność, że zabawka jest bezpieczna, jednak ich stosowanie jest dobrowolne
  • nazwa i adres producenta lub importera zabawki
  • stosowne ostrzeżenia, a w szczególności – czy jest odpowiednia dla dzieci poniżej 3-go roku życia wraz z informacją o szczególnym ryzyku z nim związanym – czy jest przeznaczona do użytku pod nadzorem osoby dorosłej
  • informacje o przeznaczeniu zabawki
  • instrukcja obsługi w języku polskim
  • instrukcja i ostrzeżenie o umiejętnościach koniecznych, by korzystać z zabawki
  • informacja o sposobie konserwacji.
Skip to content