Scenariusze

Scenariusz zajęć propagujących sport w grupie dzieci 4-letnich

Temat: Zabawy propagujące sport na podstawie wiersza H. Świąder pt. “Sport to zdrowie”.

Cel ogólny:

  • Zachęcenie do aktywności ruchowej i uprawiania sportu.

Cele operacyjne:

Dziecko:

  • zna różne rodzaje sportów
  • wie, jakie korzyści przynosi sport
  • chętnie uczestniczy w różnych formach ruchu i z radością podejmuje działania proponowane przez nauczyciela -rozwija świadomość własnego ciała, dzieli się przestrzenią z innymi
  • szybko reaguje na sygnały słowne i dźwiękowe

Metody:

  • aktywizująca, słowna, oglądowa , czynna
  • Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
  • Metoda Pedagogiki Zabawy.

Formy:

  • praca zbiorowa i zespołowa

Pomoce i materiały:

  • wiersz H. Świąder pt.: “Sport to zdrowie”
  • ilustracje do wiersza oraz przedstawiające różne rodzaje sportów nagranie piosenki pt.: “Skacz do góry”
  • chusta animacyjna
  • emblematy z piłkami w trzech kolorach dla każdego dziecka
  • tekst zabawy pt.: “Idziemy na spacerek”
  • tamburyno
  • piłka
  • kolorowe chustki.

Przebieg zajęcia

  1. Przywitanie wierszem. Ilustrowanie treści wiersza ruchem ciała.

    Na paluszki się wspinamy

         W górę rączki wyciągamy

         Do podłogi dotykamy
         I ze sobą się witamy.
         Dzień dobry.

  2. Przywitanie wg. Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne:

    – witamy się stopami
    – witamy swoje kolana poklepując je, póżniej kolana sąsiadów
    – witamy dłonie
    – witamy łokcie
    – witamy plecy – rękoma głaszczemy, poklepujemy
    – witamy swoje uszy, póżniej uszy sąsiadów itp.
    – witamy oczami wszystkich.

  3. Wprowadzenie do tematyki zajęć. Wyjaśnienie pojęcia “sport”. Wspólne dojście do wniosku, że sport to zdrowie i że warto się ruszać.
  4. Improwizacja ruchowa do piosenki pt.: “Skacz do góry”

    I.   Jeśli dobry humor chcesz dziś mieć, to koniecznie z nami pobaw się.
         My lubimy ciągle w ruchu żyć , jak wiewiórka zawsze w formie być.
         W miejscu nie stój i karate ćwicz, biegnij śmiało by najszybszym być.
         Zrób fikołka jeśli tylko chcesz, każde dziecko w tym najlepsze jest, w tym najlepsze jest.

    Ref. Wysoko skacz do góry
                W piłkę z nami graj
                I nie oszczędzaj się.Bo każdy chce w drużynie być.

    II.  Chcesz poślizgać się na łyżwach dziś, To w hokeju próbuj swoich sił
         Lub na torze możesz ścigać się, Tam najlepszy wynik będziesz mieć
         Jeśli wolisz dziś w siatkówkę grać, Z przyjaciółmi niech się zacznie gra
         Spełniaj z nami swe najskrytsze sny, Olimpiadę zaczynamy dziś, Zaczynamy dziś

    Ref. x2

  5. Recytacja przez nauczyciela wiersza H. Świder pt. “Sport to zdrowie”. Pokaz ilustracji.

         Tato mówi:
         “Sport to zdrowie”.
         A więc Tomek na boisku,
         Piłkę kopie.
         
         Darek piłkę rzuca w górę,
         Leci piłka ponad siatkę
         A odrzuca ją Beatka.
         
         W zimie sanki, łyżwy, narty,
         Wszyscy bawią się wspaniale
         I ty kolego pamiętaj, nie leż,
         Nie śpij, biegaj stale.
         
         Baw się z nami na podwórzu,
         Tam jest mniej pyłu i kurzu,
         Nabierzesz siły i zdrowia,
         Możesz się zahartować,
         Nie będziesz nigdy chorować

  6. Rozmowa na temat treści wiersza.

         – Co mówił tato Tomkowi? (sport to zdrowie..).
         – Kto na boisku kopał piłkę? (Tomek).
         – W co grali Darek z Beatką? (w siatkówkę).
         – Na czym dzieci jeździły zimą? (na łyżwach, sankach, nartach).
         – O czym należy pamiętać jeżdżąc zimą na sankach, nartach, łyżwach? (o bezpiecznej zabawie).
         – Dlaczego tak ważne jest aby bawić się na dworze?

  7. “Sporty”– ćwiczenia inhibicyjno-incytacyjne.

    Kiedy nauczyciel gra na instrumencie muzycznym, dzieci naśladują różne rodzaje sportów: jazdę na łyżwach, bieganie, zjeżdżanie na nartach itp. Na przerwę w graniu dzieci szybko ustawiają się w sposób podany przez nauczyciela:

    – “siad korekcyjny” – siadają prosto na dywanie, po turecku.
    – “para” – ustawiają się parami przed nauczycielką.
    – “figurka” – stają nieruchomo w wymyślonej przez siebie pozie.
    – “koło” – tworzą koło na dywanie.

  8. “Idziemy na spacerek” – zabawa ze śpiewem z wykorzystaniem chusty animacyjnej- według Pedagogiki Zabawy. Rozdanie dzieciom emblematów z piłkami w trzech kolorach (czerwony, żółty, niebieski).

    – Marsz bo obwodzie koła

         I.   Idziemy na spacerek /3x
              Zatrzymujemy się
              Wracamy ze spacerku /3x
              Zatrzymujemy się

         Ref.  Och! /2x  Raz, dwa, trzy
                I kręcimy i kręcimy i kręcimy się

    Na hasło: piłki żółte! – dzieci, które mają emblematy z piłką w tym kolorze wchodzą pod chustę i skaczą jak piłeczki.

    – Bieg po obwodzie koła

    II.  Biegniemy na spacerku /3x
              Zatrzymujemy się
              Wracając też biegniemy /3x
              Zatrzymujemy się

    Ref.  Och!…

    Na hasło: piłki czerwone
     – dzieci, które mają emblematy z piłką w tym kolorze wchodzą pod chustę i skaczą jak piłeczki.

    – Skoki po obwodzie koła.

    III. Skaczemy na spacerku /3x
               Zatrzymujemy się
               Wracając też skaczemy /3x
               Zatrzymujemy się

    Ref. Och!…

    Na hasło: piłki niebieskie – dzieci, które mają emblematy z piłką w tym kolorze wchodzą pod chustę i skaczą jak piłeczki.

  9. Podsumowanie zajęć

        – jakie poznaliście sporty?
        – jakie korzyści płyną z uprawiania sportu?

    Nauczyciel zachęca dzieci do aktywności fizycznej.

    Stare polskie przysłowie mówi, że sport to zdrowie, dlatego warto od młodych lat być aktywnym fizycznie. Ruch zapobiega otyłości, wzmacnia odporność organizmu, uczy gry w zespole i zdrowej rywalizacji. Dzieci regularnie uprawiające sport, są nie tylko zdrowsze, ale także bardziej pewne siebie i lepiej radzą sobie z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami.

Opracowała dn. 31.10.2012 r. M. Klimek (grupa III)

Skip to content